Ako vybrať veľkosť skialpinistických lyžiarok a čo je MONDO POINT?

Veľkosť lyžiarok sa udáva vo veľkosti MONDO POINT, v uvedenom článku sa dozviete, čo to vlastne je a ako si presne zmeriate svoju dĺžku chodidiel pre ten správny výber.


Postavte sa chrbtom k stene a pätu prisuňte k stene a presne odmerajte dĺžku chodidla v cm (od päty k prstom). Rozmer zaokrúhlite s presnosťou 0.5cm. (napríklad 26.3 = 26.5, 28.7 = 29 alebo 26.8 =27.0).

Pomôže Vám samozrejme dole uvedená tabuľka svetových značení veľkostí topánok.


 

LYŽIARKY ROZDEĽUJEME NA SKITOURINGOVÉ, PRETEKOVÉ ALEBO FREERIDOVÉ

Skitouringové (allmountain) lyžiarky
Sú najlepšou voľbou pre začínajúcich skialpinistov, sú ideálne na dlhé výšlapy a zjazdy, majú jednoduché prepínanie medzi dvoma módami výšlapu a zjazdu.

Pri výkonnostných lyžiarkach (pretekových)
je primárna nízka váha, rýchlosť prepínania medzi módami, upnutie mačiek na lezenie a vysoká rotácia komína.

Freeridové lyžiarky
Sú najťažšie zo všetkých tipov, majú vysoký flex index teda tuhosť, pevnosť zabezpečuje štvorklipsňové upnutie.

 

Dnes je trend, že všetky firmy sa snažia vyrobiť čo najtvrdšiu a zároveň čo najľahšiu lyžiarku. Už dávno neplatí pravidlo, že na zjazd musí mať lyžiarka 4 klipsne, dnes vyrábaným lyžiarkám stačia 2 – 3 klipsne nato aby mali vlastnosti ako 4 klipsňové.

 

Rotácia (ohyb) komína
Pri skialpinistických lyžiarkach sa táto hodnota pohybuje pri číslach okolo 60°. Pri pretekárskych modeloch to môže byť až 75°. Platí tu jednoduché pravidlo – čím väčšia je rotácia komína, tým je samotná lyžiarka pružnejšia a poskytuje tak lepší komfort pri šlapaní. 

Hmotnosť lyžiarky
Bežné lyžiarky sa pohybujú v hmotnostiach okolo 3 a viac kíl, skialp lyžiarky sú v porovnaní s nimi oveľa ľahšie Tie najľahšie majú hmotnosť do 1,5 kg. Všeobecnejšie platí, že čím ľahšia lyžiarka, tým je aj chôdza hore do kopca jednoduchšia.

 

KOMPATIBILITA LYŽIAROK S VIAZANÍM

Na trhu sú na výber dva základné druhy skialpových viazaní. Skeletové viazania sa navonok od klasických zjazdových  líšia iba minimálne. Ich výhodou je jednoduché našlapovanie a bezpečnostné vypínanie špičky a päty. Druhou možnosťou sú TLT viazania, ktoré vyžadujú viac trpezlivosti pri našlapovaní, no ich hmotnosť je oproti skeletovým viazaniam polovičná. TLT viazania je možné použiť iba s lyžiarkou na to určenou.