Ako vybrať správny typ a veľkosť bežeckých topánok ?

 

PODĽA MODELU VIAZANIA:

Bežecké viazanie NNN
Viazanie od firmy Rottefella s hrazdičkou a dvomi pozdĺžnymi vodiacimi drážkami. Viazanie je vhodné pre topánky značiek Fischer, Alpina, Madshus a Rossignol.

Bežecké viazanie SNS
Viazanie od firmy Salomon s uchytením na jednu hrazdičku (SNS Profil) a pomocou dvoch hrazdičiek (SNS Pilot) a jednou pozdĺžnou vodiacou drážkou. Viazanie je vhodné pre topánky značiek Salomon, Atomic a Botas.

 

ROZDELENIE TOPÁNOK PODĽA BEŽECKEJ TECHNIKY:

Klasické topánky na bežky
Topánky na klasickú techniku behu sú nízke, bez spevneného členka. Vďaka tomu umožňujú pohyb nohy v jej maximálnom rozsahu, a tým aj optimálnu dynamiku odrazu. V špičke býva klasická obuv mäkšia. Je tak zaistený ideálny transfer sily z chodidla na lyžu.

Skate topánky na bežky
Lyžiarky na bežky sú naopak vyššie, často so spevneným skeletom a kĺbom v oblasti členka. To zabraňuje vybočeniu nohy iným smerom ako dopredu a umožňuje istejší odraz.

Kombi topánky na bežky
Väčšine zimných turistov postačí jedna obuv, a to kombinovaná pre obidva štýly jazdy. Podrážka takej topánky je stredne tvrdá, strih vyšší ako na klasickej topánke a konštrukcia mäkšia, ako má topánka na skate. Niektoré modely majú pevné pracky nad členkom, ich zapnutím alebo zložením môžeme topánku prispôsobiť aktuálnej technike jazdy.

Backcountry topánky na bežky
Vyššia robustná topánka vhodná na jazdu na neupravenom teréne. Často vodeodolný materiál poskytne požadovaný komfort, teplo a sucho aj v hlbokom snehu. Pevnejšia konštrukcia topánky a zosilnené časti chránia nohu lyžiara pred zranením aj v neľútostnom teréne a zaisťujú potrebnú stabilitu.

 

Topánky na bežky by mali sedieť na tesno, aby dobre obopínala nohu. Pokiaľ sa bude noha v topánky hýbať, nebudete sa môcť poriadne odraziť a spôsobí Vám to nepríjemne pľuzgiere. Na druhú stranu topánka samozrejme nesmie nikde tlačiť, musíte sa v nej cítiť pohodlne.