Ako vybrať správnu VEĽKOSŤ lyžiarok a čo je MONDO POINT ?

Začínate s lyžovaním a neviete, aké lyžiarske topánky si vybrať? Podľa čoho sa orientovať a ako si zvoliť veľkosť lyžiarky? Odporúčame riadiť sa špeciálnou stupnicou lyžiarok – tzv. mondopoint – a určite si vyberiete správnu veľkosť.

 

VEĽKOSTI LYŽIARSKEJ OBUVI – MONDOPOINT

Lyžiarska obuv má vlastnú stupnicu veľkostímondopoint (MP), ktorá udáva veľkosť topánky v centimetroch. V niektorých veľkostných tabuľkách ju nájdete aj v milimetroch (napr. 250 MP zodpovedá 250 mm). Jednoducho si zmerajte dĺžku chodidla a v príslušnej tabuľke výrobcu nájdete zodpovedajúcu veľkosť (v mondopoint, EU, UK alebo US veľkostiach). Aby ste trafili správnu veľkosť lyžiarky, je vhodné zmerať si veľkosť chodidla od päty po palec, pričom výsledná dĺžka zodpovedá mondopoint lyžiarskej topánky, ktorú potrebujete.

Pri meraní aj následnom skúšaní je dobré mať oblečenú tenšiu ponožku, keďže moderné lyžiarske topánky sú už zateplené. Na upresnenie výberu veľkosti možno vytiahnuť vložku zo skeletu lyžiarky a posunúť chodidlo do prednej časti topánky, ale bez narušenia pohodlia. Tým sa uvoľní miesto pri päte, ktoré ľahko skontrolujete zasunutím ruky, aby ste získali prehľad o veľkostnej rezerve, respektíve nedostatočnom priestore na chodidlá. 

Správna veľkosť lyžiarky v závislosti od skúseností
Pre väčšinu lyžiarov je to dobrý východiskový vzorec. Nie každý lyžiar má však totožné výkonnostné požiadavky a toleranciu lyžiarskych topánok, preto sa odporúča vyberať si lyžiarsku obuv v závislosti od skúseností s lyžovaním.

  • Začiatočníci a mierne pokročilí lyžiari by si mali zvoliť lyžiarky veľkostne podobné ich nohe, prípadne o čosi dlhšiu obuv. Je nutné mať vždy na pamäti, že vložka topánky ešte mierne povolí (asi o pol centimetra).

  • Skúsení lyžiari by si mali zvoliť lyžiarske topánky, ktoré im sadnú presne na veľkosť nohy. Do úvahy je potrebné brať dĺžku a šírku lyžiarskej topánky, pričom lyžiarka nesmie za žiadnych okolností tlačiť, prípadne vyskakovať.

  • Experti si vyberajú veľkosť lyžiarky o pol veľkosti menšiu, ako je uvádzaná na lyžiarke. Rátajú totiž s tým, že lyžiarka sa časom nohe prispôsobí a asi o pol čísla sa natiahne. Mnohí pokročilí lyžiari využívajú aj možnosť bootfittingu – tvarovanie lyžiarskych topánok na mieru. Taktiež si kupujú profesionálne športové vložky do lyžiarok a ortopedické doplnky prispôsobené klenbe nohy. 

 

LYŽIARSKE TOPÁNKY V ZÁVISLOSTI OD VEKU

  • Lyžiarky pre dospelých
    Postavte sa chrbtom k stene, pätu prisuňte k stene a presne odmerajte dĺžku chodidla v centimetroch (od päty k prstom). Rozmer zaokrúhlite s presnosťou na 0,5 cm (napríklad 26,3 = 26,5; 28,7 = 29 alebo 26,8 = 27 centimetrov). Nezabúdajte, že ak používate prevažne hrubšie ponožky, pol až jedno číslo si pokojne prirátajte.

  • Lyžiarske topánky pre deti a juniorov
    Detské lyžiarky sú kľúčovým prvkom výstroja malých lyžiarov a majú veľký vplyv na ich pohodlie, bezpečnosť a radosť z lyžovania. Pri výbere detských lyžiarok je veľmi dôležité venovať pozornosť správnej veľkosti topánok, aby dieťa malo dostatok priestoru na pohyb nohy a zároveň sa zabezpečila stabilná opora. Neodporúča sa siahať po priveľkých lyžiarkach s tým, že noha dieťaťu dorastie. Pri meraní nohy, ktoré prebieha podobne ako u dospelých lyžiarov, sa pripúšťa prirátať maximálne 1,5 cm k zmeranej dĺžke chodidla.

Pri výbere vhodnej lyžiarskej obuvi vám pomôže aj dole uvedená tabuľka svetových značení veľkostí topánok.

mondo point.png

 

FLEX INDEX – TUHOSŤ LYŽIARSKEJ TOPÁNKY

Flex index je veľmi dôležité označenie, ktoré udáva tuhosť lyžiarskej topánky. Ohyb lyžiarky sa pohybuje od veľmi mäkkej (50 – 70) cez stredný (80 – 100), tvrdý (110 – 130) až po veľmi tvrdý (nad 140). Toto číslo býva napísané na vonkajšom skelete lyžiarok. Niektorí výrobcovia používajú na hodnotenie flexu stupnicu od 1 do 10 (1 je najmäkší a 10 najtvrdší). Pri výbere správneho flexu zohrávajú dôležitú úlohu lyžiarske skúsenosti, hmotnosť, výška a pohlavie.

Flex index pri pánskych lyžiarkach
Pánske lyžiarky sa podľa flex indexu rozdeľujú na základe lyžiarskych skúseností na:

Začiatočník až mierne pokročilý lyžiar – mäkký flex od 60 do 80.
Mierne pokročilý a pokročilý lyžiar – stredne tvrdý flex v hodnote od 90 do 100.
Pokročilý lyžiar – tvrdý flex od 110 do 120.
Expert a pretekár – veľmi tvrdý flex nad 130.

Flex index pri dámskych lyžiarkach
Dámske lyžiarky sa podľa flex indexu rozdeľujú podľa lyžiarskych skúseností na:

Začiatočníčky až mierne pokročilé lyžiarky – mäkký flex od 50 do 60.
Mierne pokročilé lyžiarky – stredne tvrdý flex od 65 do 80.
Pokročilé lyžiarky – tvrdý flex od 85 do 100.
Expertky alebo pretekárky – veľmi tvrdý flex nad 110.

Flex index pri detských lyžiarkach
Okrem pánskych a dámskych modelov lyžiarskej obuvi sú k dispozícii aj detské a juniorské lyžiarky, ktorých flex index sa pohybuje od 40 do 85 v závislosti od veku, výšky, hmotnosti a lyžiarskych skúseností lyžiarov a lyžiarok.

Flex index lyžiarskej topánky podľa terénu a typu lyžiara

Terén, rýchlosť a typ snehu zohrávajú dôležitú úlohu pri voľbe správnej tuhosti lyžiarskych topánok. Profesionálni freeride či big-mountain jazdci často volia trochu mäkšie topánky ako top pretekári. Parkoví jazdci si vyberajú ešte o čosi mäkšiu obuv. Premenlivý sneh a strmý terén si vyžadujú pohyblivejšiu manžetu, zatiaľ čo tvrdý a rovnomerne hladký povrch (napr. pretekárska trať) a techniky, ktoré vyvíjajú tlak na špičku, si žiadajú naopak pevnejšie a tuhšie lyžiarske topánky.

Osobné preferencie a fyzická zdatnosť lyžiara sú v rámci flex indexu rovnako dôležité. Športovo ladenému začiatočníkovi sa môže jazdiť lepšie v stredne tuhých až v tuhých lyžiarkach, kým skúsení lyžiari radšej siahnu po mäkších modeloch obuvi. Výška a váha jazdca sú tiež dôležité faktory pri výbere toho správneho flexu. Pre niekoho, kto je nízky a ľahký, bude ťažké ohnúť veľmi tuhé topánky. Na druhej strane niekto, kto je vyšší, vyžaduje tuhšie topánky, hoci je iba začiatočník na lyžiach.

 

TVAR MANŽETY LYŽIARKY

Zodpovedajúca manžeta k veľkosti a tvaru lýtka je dôležitou časťou lyžiarskych topánok. Tvaru a výške škrupiny a manžety by mali venovať zvýšenú pozornosť predovšetkým ženy (ich členok je zväčša nižší ako mužský), prípadne tí lyžiari, ktorí majú vysoké a široké nárty.

Väčšina lyžiarok má nastaviteľnú hornú pracku, ktorú je možné posunúť do niekoľkých rôznych polôh. Oceníte to najmä vtedy, keď máte pracky zatiahnuté veľmi napevno. Mnoho výrobcov v súčasnosti ponúka špeciálne dámske lyžiarky, ktoré sú navrhnuté tak, aby ich nemali problém obuť ženy s nízkym a dlhým členkom.

 

FUNKCIE A DOPLNKY LYŽIARSKEJ OBUVI

Lyžiarske topánky ponúkajú množstvo funkcií na zvýšenie výkonu, pohodlia a maximalizujú jednoduchosť ich použitia. Mnohé z nich sú zamerané na dokonalé a rýchle prispôsobenie sa nohe. Rozmanité funkcie lyžiarskych topánok sa líšia v rámci jednotlivých výrobcov a tiež od modelu k modelu.

Vložky lyžiarok
Sú to vyberateľné, mäkké vnútorné topánky, ktoré chránia a izolujú nohu od tvrdého vonkajšieho skeletu. Všetky vložky v lyžiarkach sa s použitím stlačia a prispôsobia nohám lyžiara, takže lyžiarske topánky, ktoré sa zdajú v momente skúšania tesné, budú po niekoľkých dňoch lyžovania voľnejšie. Niektoré lyžiarky ponúkajú aj plne prispôsobiteľné termo vložky, ktoré môžu byť nahriate v špeciálnej peci a vytvarované presne na lyžiarovu nohu. Tieto vložky si udržia tvar aj po vychladnutí. 

Power strap
Ide o suchý zips v hornej časti manžety lyžiarskej topánky (niektorí výrobcovia používajú mechanické pracky). Po dotiahnutí suchý zips zvyšuje prenos energie a pôsobí ako prídavná pracka s veľkým rozsahom nastaviteľnosti. Tesnosť power strapu je vec osobnej preferencie, takže sa netreba báť experimentovať. 

Mikro nastaviteľné pracky
Mikro nastavenie skutočne skracuje alebo predlžuje pracky a umožní Vám doladiť napnutie a správny fit. Otáčaním v smere hodinových ručičiek skracujete spony a fit lyžiarky zaťahujete, otáčaním proti smeru hodinových ručičiek predlžujete pracku a robíte tým fit lyžiarky voľnejší.

Nastavenie manžety v lyžiarskej obuvi
Mnoho topánok ponúka lyžiarom možnosť nastavenia horného uhla manžety tak, aby zodpovedala uhlu nohy. Toto nastavenie môže byť dôležité, ak Vaše prirodzené nastavenie spôsobí, že zaťaženie vonkajšej alebo vnútornej hrany bude neúmerné. Nastavenie manžety sa zvyčajne vykonáva úpravou nitov za pomoci imbusového kľúča. 

Zadný spojler lyžiarok
Je to odnímateľný klin v zadnej časti topánky medzi skeletom a vložkou, ktorý je umiestnený v oblasti za lýtkom. Zvyšuje predný sklon o niekoľko stupňov a vypĺňa miesto v hornej časti manžety kvôli zmenšeniu medzery medzi nohou a skeletom. To môže byť dôležité najmä pre lyžiarov s tenkými nohami, prípadne pre tých, čo uprednostňujú väčší sklon. Spojlery môžu byť pripojené k manžete pomocou skrutiek alebo jednoducho k zadnej časti vložky suchým zipsom. 

Výmenné podrážky na lyžiarkach
Niektoré lyžiarske topánky ponúkajú možnosť výmeny podrážky, zvyčajne z alpského lyžovania na skialpovú podrážku alebo naopak. Zmena podrážky môže limitovať výber viazania, takže je dobré preveriť ich vzájomnú kompatibilitu.

Ski/Walk prepínač
Mnoho lyžiarskych topánok má možnosť prepnutia z pevného režimu jazdy do režimu chôdze. Prepnutie malým tlačidlom upraví náklon manžety a umožní väčší rozsah pohybu pri chôdzi. Táto funkcia je najviac využívaná pri skialpových topánkach.

Canting
Umožňuje v malom rozsahu nakloniť manžetu oproti spodku skeletu tak, aby do určitej miery rešpektoval prirodzené postavenie nôh. Správne nastavenie cantingu vyžaduje presné posúdenie postoja a špecializované náradie. Canting poznáme jednoduchý alebo dvojitý. 

V prípade, že máte vyšší nárt, širšiu nohu alebo iné špecifické požiadavky, neváhajte nás kontaktovať na info@najlacnejsie-lyze.sk a my Vám ponúkneme vhodnú lyžiarku priamo pre Vás.