Ako vybrať správnu VEĽKOSŤ a TYP skialpinistických lyží ?

DĹŽKA SKIALPINISTICKÝCH LYŽÍ

Pri výbere dĺžky odporúčame pohybovať sa v rozmedzí medzi výškou lyžiara mínus 20 cm až po dĺžku lyží rovnajúcej sa výške lyžiara. Ak si zvolíte krátke lyže, viac vykrojené s menším rádiusom, môžete od nich očakávať, že budú viac točivé (vynaložíte menšie úsilie na vytvorenie oblúka).

Skialpové lyže, ktoré budú rovnako vysoké ako vy a menej vykrojené s väčším rádiusom budú viac vodivé, budú ľahšie držať smer jazdy hlavne vo vyšších rýchlostiach a budú vhodnejšie do traverzu. Freeride lyže môžu mať +10 cm ako je výšky postavy.

 

DELENIE SKIALP LYŽÍ

Pretekárske
Ultra ľahké lyže určené pre pretekových skialpinistov. Veľmi jednoducho sa s nimi šľape do kopca, ale vďaka nízkej hmotnosti a vykrojeniu sú horšie ovládateľné pre rekreačného skialpinistu. Techniku lyžovania na takýchto lyžiach si najskôr treba osvojiť a zvyknúť si na ňu. Lyže sú dosť úzke – šírka pod lyžiarkou sa pohybuje okolo 65mm. Materiál zvyčajne tvorí spojenie ľahkého karbónu a dreva.

Klasické skialp lyže pre skitouring
Zlatá stredná cesta skialp lyží. Poskytujú výborné šlapacie vlastnosti rovnako ako aj pohodlie pri lyžovaní rôznych typov terénu. Šírka skĺznice pod lyžiarkou sa pohybuje od 70 do 90mm.

Freeride lyže
Z týchto 3 typov, sa jedná o hmotnostne najťažšie kúsky, ktoré sú tiež aj najširšie. V porovnaní výšlap/zjazd sú predovšetkým uspôsobené tak aby ste si komfortne zalyžovali v hlbokom prašane či zľadovatenom voľnom teréne. Šírka skĺznic sa pohybuje od 90mm až po skutočne obrovské dosky. Šlapanie do kopca je v týchto typoch fyzicky náročné a ťažké, ale pri zjazde sa vám takéto lyže odvďačia.

 

PARAMETRE PRI VÝBERE SKIALP LYŽÍ

Konštrukčný materiál
Predovšetkým spojenie drevenej sendvičovej konštrukcie a pevného materiálu typy – karbón, aramid, titanal...

Rádius
Bežne sa pohybuje v rozmedzí od 13 až 17 metrov. Pri freeridových lyžiach je to viac. Všeobecne sa volia rádiusy do R15 metrov. Platí tu jednoduché pravidlo: skôr urobíte dlhší oblúk s lyžou s menším rádiusom, ako krátky oblúk s lyžou, ktorá má väčší rádius. Je to dôležitý faktor z hľadiska bezpečnosti a ovládateľnosti  lyže, hlavne ak trénujete a preferujete preplnené lyžiarske zjazdovky, najmä počas víkendov.

Rozmery
Všímajte si vykrojenie lyže na špičkách, v strede lyže a na pätkách (napr. špička: 112 mm, stred: 75 mm, pätka: 100 mm)  - tieto rozmery vám pomôžu pri výbere. Platí tu pravidlo, že čím je rozmer šírky lyže väčší, tým je lyža stabilnejšia pri zjazde.

Dĺžka lyží
Pre mužov sa odporúča približne v rozmedzí od 165 až 180 cm; pre ženy sú optimálne dĺžky 146 až 160 cm.

Hmotnosť
Hmotnosť je u každého typu skialp lyží variabilná. Hmotnosť u pretekových lyží je približne 700 gramov (1 lyže). Klasické skialp lyže sú už o niečo ťažšie. Tam sa hmotnosť pohybuje od 1300g na 1 lyžu. Najťažšie spomedzi skialp lyží sú freeridové. Tak je väčšia hmotnosť citeľná. 1 lyža váži od 1800g a viac.