Ako vybrať správnu dĺžku a typ snowboardu ?

DĹŽKA SNOWBOARDU

Dĺžka snowboardu musí zodpovedať výške jazdca. Platí pravidlo, že snowboard by mal siahať niekam medzi bradu a nos (mal by mať cca o 10-25 cm menej ako je vaša výška).

Avšak správny výber závisí aj od štýlu jazdenia, poprípade hmotnosti. Ak hľadáte snowboard na freeride, mal by ste zvoliť skôr dlhšiu variantu pre ešte lepšiu stabilitu a rýchlosť. Ak hľadáte board do parku, mali by ste zvážiť niečo z kratších variant, v porovnaní s tým čo udávajú tabuľky.

Táto tabuľka je orientačná. Ak vážiš viac ako je priemer pri tvojej výške, zvoľ radšej dlhšiu variantu. Ak menej, tak zasa kratšiu. 

 

PREHNUTIE SNOWBOARDU

Ďalším kritériom pri výbere novej dosky je tiež typ jeho prehnutia. Jedná sa o camber, rocker, flat a rôzne hybridné priehyby, ako napríklad 3D camber, double camber. O aký typ ide spoznáte najlepšie vtedy, keď snowboard položíte na rovnú podlahu a pozriete sa na neho z profilu. Tak uvidíte, kde je prehnutý a dotýka sa zeme.

Camber
Toto prehnutie je vhodnou voľbou pre freestyle a all-mountain jazdu. Skúsenejší jazdci ocenia jeho presnú, stabilnú a živú jazdu s precíznou odozvou a vysokým odrazom.

Rocker
Tieto dosky sú veľmi ľahko ovládateľné a jazda na nich je zábavná a stabilná. Sú vhodné aj pre začiatočníkov.

Hybrid
Hybridné prehnutie predstavuje spojenie camberu a rockeru, rovnako ako výhody oboch prehnutí. Každý výrobca snowboardov má svoje vlastné verzie hybridného prehnutia, všeobecne platí, že tieto dosky sú univerzálnym riešením pre všetky typy jazdcov.

Flat
Flat, alebo aj nulové prehnutie znamená, že snowboard je takmer plochý a veľká časť sa pri kontakte s podložkou dotýka zeme. To znamená, že doska je veľmi stabilná a dokáže si poradiť s akýmkoľvek terénom.

Začiatočníkovi bude najviac vyhovovať rocker, ktorý viac odpúšťa chyby. Opačné prehnutie camber je vhodnejšie pre skúsenejších jazdcov, pretože sa u neho ľahšie môže uhryznúť hrana, a tak je dobré mať snowboard pod maximálnou kontrolou; nad rockerom vyniká vyšším popom a presnejším ovládaním. Prehnutie flat s takmer nulovým prehnutím zaisťuje stabilitu v každom teréne a hybridné v sebe spája camber a rocker dohromady, vďaka čomu je vhodné pre všetkých jazdcov.

 

JADRO SNOWBOARDU

Toto je veľmi dôležitý parameter. Podozrivo lacné snowboardy z PU peny (umelej hmoty) nie sú kvalitné a rýchlo sa môžu zlomiť. Kvalitné jadrá snowboardov sú vyrobené z dreva. Drevené jadro zaisťuje snowboardu pevnosť, pružnosť a tvar.