Ako vybrať správnu dĺžku a typ bežiek ?

TYPY BEŽECKÝCH LYŽÍ

Back Country - bežecké lyže 
Tento typ  bežiek je určený pre jazdu mimo bežeckej stopy, pre jazdu v horskom teréne. Bežky majú často oceľové hrany pre jazdu aj na zľadovateľom povrchu. Celkovo je lyža širšia a lepšie tak drží na povrchu hlbšieho snehu, menej sa prepadá. Dĺžka lyže vychádza často o 10 - 15 cm dlhšia ako je výška postavy. Pre miernejší terén zvoľte dlhšie lyže. Pre strmší terén zvoľte kratšie a tým lepšie ovládateľné. 

Klasika – bežecké lyže
Bežky na klasiku sú určené pre jazdu v upravenej bežeckej stope. Oproti bežkám Back Country sú užšie a tvrdšie. Dĺžka je o 20 - 30 cm dlhšia ako je výška postavy. Pri výbere bežiek je nutné vziať do úvahy hmotnosť bežkára. Pre ťažších bežkárov je vhodná dlhšia lyža, ľahší bežkár volí kratšiu lyžu.

Skate – bežecké lyže
Běžky na korčuľovanie sú kratšie a tvrdšie a menej prehnuté než ostatné typy. Sú určené na upravené trate a športovo založených bežkárov. Tvrdšie bežky sú všeobecne rýchlejšie, lepšie odrážajú bežkára. Pre začiatočníka sa neodporúča zvoliť najtvrdšie varianty. Dĺžka bežiek sa volí o 5 - 15 cm dlhšia ako výška postavy.

 

DĹŽKA BEŽIEK

 

DĹŽKA PALÍC NA BEŽKOVANIE