Prevodná tabuľka MONDO

Ako správne vybrať veľkosť zjazdových lyžiarok a čo je MONDO POINT?

Veľkosť lyžiarok sa udáva vo veľkosti MONDO POINT, v uvedenom článku sa dozviete, čo to vlastne je a ako si presne zmeriate svoju dĺžku chodidiel pre ten správny výber.

Postavte sa chrbtom k stene a pätu prisuňte k stene a presne odmerajte dĺžku chodidla v cm (od päty k prstom). Rozmer zaokrúhlite s presnosťou 0.5cm. (napríklad 26.3 = 26.5, 28.7 = 29 alebo 26.8 =27.0) Nezabúdajte, že ak používate prevažne hrubšie ponožky 0,5-1 číslo si pokojne prirátajte.

V prípade, že máte vyšší nárt alebo širšiu nohu, tak nás neváhajte kontaktovať na info@najlacnejsie-lyze.sk  a my Vám ponúkneme vhodnú lyžiarku pre Vás.

Pomôže Vám samozrejme dole uvedená tabuľka svetových značení veľkostí topánok.

 

 

 

Flex index (tuhosť lyžiarok)

Tuhosť pri lyžiarskych topánkach znamená, ako ťažko sa dá ohnúť lyžiarka smerom dopredu. Je zavedená stupnica tuhosti lyžiarok v rozsahu od mäkkých( soft) až po veľmi tuhé( stiff), označená číselným „ flex indexom“.

Stupnica je najčastejšie v rozsahu od 50 (mäkké) až po 130 (veľmi tvrdé). Toto číslo býva často uvedené na spodnej alebo bočnej časti lyžiarky.

 

Odporúčaný flex index pánskych lyžiarok:

  •          Začiatočník  – odporúčaný flex 60-100
  •          Pokročilý – odporúčaný flex 70-110
  •          Expert – odporúčaný flex 100-140
  •          Pretekár – odporúčaný flex 130+

 

Odporúčaný flex index dámskych lyžiarok:

  •          Začiatočníčka  – odporúčaný flex 50-90
  •          Pokročilá – odporúčaný flex 60-100
  •          Expertka – odporúčaný flex 80-120
  •          Pretekárka – odporúčaný flex 110+

 

Terén, rýchlosť a typ snehu hrajú úlohu pri voľbe tej správnej tuhosti. Profesionálni freeridoví či big-mountainoví jazdci často volia trochu mäkšie topánky ako top pretekári Svetového pohára, parkoví jazdci si vyberajú ešte mäkšie. Premenlivý sneh a strmý terén často vyžadujú pohyblivejšiu manžetu, zatiaľ čo tvrdý a rovnomerne hladký povrch( napr. pretekárska trať) a techniky, ktoré vyvíjajú tlak na špičku, vyžadujú pevnejšie a tuhšie topánky.

 

Osobné preferencie a fyzická zdatnosť sú takisto dôležité. Športovo ladenému začiatočníkovi sa môže jazdiť lepšie v stredne tuhých až tuhých lyžiarkach, kým skúsení lyžiari môžu siahnuť po mäkších modeloch. Vaša výška a váha sú tiež dôležité faktory pri výbere toho správneho flexu. Pre niekoho, kto je nízky a ľahký, bude ťažké ohnúť veľmi tuhé topánky. Na druhej strane niekto, kto je vyšší, vyžaduje tuhšie topánky, aj keď je iba začiatočník.

 

Tvar manžety

Zodpovedajúca manžeta k veľkosti a tvaru Vášho lýtka je dôležitou časťou Vašich lyžiarskych topánok. Tvaru a výške škrupiny aj manžety by mali venovať zvýšenú pozornosť hlavne ženy( ktorých členok je zväčša nižší ako mužský), prípadne tí, ktorí majú vysoké a široké nárty. Väčšina lyžiarok má nastaviteľnú hornú pracku, ktorú je možné posunuť do niekoľkých rôznych polôh. Oceníte to hlavne vtedy, keď máte pracky zatiahnuté veľmi napevno. Mnoho výrobcov v súčasnosti ponúka špeciálne dámske lyžiarky, ktoré sú navrhnuté tak, aby ich nemali problém obuť ženy s nízkym a dlhým členkom. Takisto veľa výrobcov ponúka nastaviteľnú manžetu, ktorá Vám poskytne viac fit nastavení.

 

Funkcie a doplnky

Lyžiarske topánky ponúkajú množstvo funkcií na zvýšenie výkonu, pohodlia a jednoduchosť použitia. Mnohé z nich sú zamerané na prispôsobenie a funkcie topánky, ale líšia sa od modelu k modelu.

 

Vložky

Sú to vyberateľné, mäkké vnútorné topánky, ktoré chránia a izolujú nohu od tvrdého vonkajšieho skeletu. Všetky vložky sa s použitím stlačia a prispôsobia lyžiarovým nohám, takže lyžiarky, ktoré sa zdajú v momente skúšania tesné, budú voľnejšie po niekoľkých dňoch lyžovania. Niektoré lyžiarky ponúkajú plne prispôsobiteľné termo vložky, ktoré môžu byť nahriate v špeciálnej peci a vytvarované presne na lyžiarovu nohu. Tieto vložky si udržia tvar aj po vychladnutí.

 

Power Strap

Jedná sa o suchý zips v hornej časti manžety lyžiarskej topánky (niektorí výrobcovia používajú mechanické pracky). Po dotiahnutí suchý zips zvyšuje prenos energie a kontrolu a pôsobí ako prídavná pracka s veľkým rozsahom nastaviteľnosti. Tesnosť power strapu je vec osobnej preferencie, takže sa netreba báť experimentovať.

 

Mikro-nastaviteľné pracky

Mikro nastavenie skutočne skracuje alebo predlžuje pracky a umožní Vám doladiť napnutie a správny fit. Otáčaním v smere hodinových ručičiek skracujete spony a fit lyžiarky zaťahujete, otáčaním proti smeru hodinových ručičiek predlžujete pracku a robíte tým fit lyžiarky voľnejším.

 

Nastavenie manžety

Mnoho topánok ponúka lyžiarom možnosť nastavenia horného uhlu manžety tak, aby zodpovedala uhlu nohy. Toto nastavenie môže byť dôležité, ak Vaše prirodzené nastavenie spôsobí, že zaťaženie vonkajšej alebo vnútornej hrany bude neúmerné. Nastavenie manžety sa zvyčajne vykonáva úpravou nitov pomocou imbusového kľúča.

 

Zadný spojler

Odnímateľný klin v zadnej časti topánky medzi skeletom a vložkou, umiestnený v oblasti za lýtkom. Zvyšuje predný sklon o niekoľko stupňov a vypĺňa miesto v hornej časti manžety kvôli zmenšeniu medzery medzi Vašou nohou a skeletom. To môže byť dôležité hlavne pre lyžiarov s tenkými nohami, prípadne pre tých, čo uprednostňujú väčší sklon. Spojlery môžu byť pripojené k manžete pomocou skrutiek alebo jednoducho k zadnej časti vložky pomocou suchého zipsu.

 

Výmenné podrážky

Niektoré topánky ponúkajú možnosť výmeny podrážky, zvyčajne z alpského lyžovania na skialpovú podrážku alebo naopak. Zmena podrážky môže limitovať výber viazania, takže treba preveriť ich vzájomnú kompatibilitu.

 

Ski/ Walk prepínač

Mnoho lyžiarskych topánok má možnosť prepnutia z pevného režimu jazdy do režimu chôdze. Prepnutie malým tlačidlom upraví náklon manžety a umožní Vám tak väčší rozsah pohybu pri chôdzi .Táto funkcia je najviac využívaná pri skialpových topánkach.

 

Canting

Umožňuje v malom rozsahu nakloniť manžetu oproti spodku skeletu tak, aby do určitej miery rešpektoval prirodzené postavenie nôh. Správne nastavenie cantingu vyžaduje presné posúdenie postoja a špecializované náradie. Canting poznáme jednoduchý alebo dvojitý.